FROM THE AEONS ...

My photo
Albania, Albania
RE PUPLORE, eshte nje faqe e vjeter, qe sot ne fund te 2016 merr nje pamje aktive te re; punon per letersine time, per vendin tone. Re Puplore mbi te Drejten natyrore dhe te Verteten. Nje Re Puplore ne Shqiperi. // Time on Earth, time on earth, time on earth! I'm gonna walk onto that stage like it's my destiny Stand and tell the truth, make no apologies If tomorrow I should die, these are my memories I'm gonna take this simple life and make history (R.W.)

Thursday, August 2, 2007

AJO

Na moj! Ndyresire!
Sa e cuditshme! Kam qe kur linda qe te ndjek pas e s’te arrij dot! Jo jo. S’e arrij dot. Ecen, vrapon shume! Duket sikur shkon ngadale, tere ojna e naze si ato vajzat qe kalojne rrugen e bllokojne trafikun! Por, ashtu duket. Nuk eshte ashtu!
He ti, me ato numrat e tua! Dhe te mendosh qe jam une, qe kam pasur cdo femer kam dashur ne kembet e mia! Vetem ty jo! Ti ecen, iken e kurre nuk ta pashe fytyren! Vetem shpinen!
Huh, me nxorre frymen, po lodhem! Ku do perfundosh? Kur do te te arrij me ne fund? Do me shpiesh aty ku shpie te tere? aq banal te jem une? Thua te kem rene ne gracken tende?
Do ishte me mire te ecnim te dy bashke. Krah per krahu.
Do isha zot sikur te ta kaloja! Te te shihja ne sy!
Por ti, ti moj shtrige shtrigash me mban lidhur me fijet e tua e me zvarrit ne kete hapesire te cuditshme.
U trembe? U fshehe he? Prape ketu je. Te degjoj! Degjoj ate kodin e fshehte numerik te ecjes tende qe ben te mundur rrahjet e zemres time. Ndihet te goditja e takave te tua: tik – tak! Tik – tak! Sikur thone: e fal – me fal! Apo thone: mi – fal, mi – fal? C’te te fal moj! Akoma do? Ku po me mbetet mua nga dita ne dite dicka per te falur!
ORA! Gjithmone ti! Gjithmone te ty qenka fshehur!
Po e di moj ore qe je e vetmja gje femerore qe urrej?
Si? Nuk te behet vone, he? Dale se tani do ndryshosh ide!
Si? Qesh? Tallesh? Si cekani I Thorit he? Jo moj! Ky eshte cekani im.
Nah! Nah! Te shijon? U kenaqe?
S’po e qeshet me, ashtu, e zgerlaqur pas murit, me akrepa e ingranazhe qe kercejne andej – ketej!
Shtepi putane!
Moss! Iku e perdala? Ku?
Kot iken. ta zbulova sekretin. Kete pune kam une tani. Oret e shtepise, pallatit, lagjes, Durresit, Shqiperise, Ballkanit, Europes, botes!
Tere fabrikat qe prodhojne shtepi putane! Te tera do ti shkaterroj!
S’do kesh me ne fund ku te fshihesh! Do te te ze!
Do te te mbaj ne dite e nete te gjata dashurie! Te kenaqesh! Te cmendesh pas meje! Te varesh nga une! Mos me braktisesh kurre! Zot, me jep fuqine e duhur ta bej kete!
Ti je e vetmja, e cila po te me braktiste, do me bente te vdisja!

2.10.2004

1 comment:

mars said...

hahaha, o zoooooooooooot, sa e bukur edhe kjo!!! Ehi, nuk mbaj mend te mos kem pelqyer ndonje nga shkrimet e tua une!