FROM THE AEONS ...

My photo
Albania, Albania
RE PUPLORE, eshte nje faqe e vjeter, qe sot ne fund te 2016 merr nje pamje aktive te re; punon per letersine time, per vendin tone. Re Puplore mbi te Drejten natyrore dhe te Verteten. Nje Re Puplore ne Shqiperi. // Time on Earth, time on earth, time on earth! I'm gonna walk onto that stage like it's my destiny Stand and tell the truth, make no apologies If tomorrow I should die, these are my memories I'm gonna take this simple life and make history (R.W.)

Wednesday, August 14, 2013

Panorame D. Ne nje dite gushti

Dite e bardhe e muget. Dielli aty i fshehur neper tylin e reve te gushtit si cohe e bardhe e palare pluhuri, saboton freskine e lehte te mengjesit. Plazhet me cadra hapur e mbyllur si zogj te shpuplosur.
vapa e tmerrshme endet bashke me eren neper D. Sikur me ndjek nga pas si qen i terbuar. Ne kerkim te librave neper bukiniste andej ketej. Djersa mbulon syte, gjaku me rrjedh nga hundet, mestruacionet e trurit.  1 me 0 per vapen. Me nxorri gjak nga hundet.
Banje e ftohte. Poetika e fresket e Aristotelit, Fjalimi i fresket i nobelit i Camus mbi shtrat.  te sapofituara. Dhe dritarja ime e botes. Grila gijotine siper qafes. Ne hapesiren e pafund mbi ish kenete qielli i nxire. Bubullima. Vetetimat kane nje ritem te vetin, halucinant blitzi i tyre e pluhuri ne sy. Re te tera pluhuri ne ajer. Aerodinamika e eres se cmendur qe perplaset e ndahet dysh ne brinjet e mia. Qese ne ajer. Shume qese ne ajer pa drejtim te caktuar andej ketej. Femije qe luajne ne lagje. Prinder qe pergjojne femijet nga ballkonet, skeme e sterlashte. Pika te medha e te rralla shiu ngrene nga toka aromen e dheut te lagur te gushtit. Nga ketu siper gjithcka duket ne te tjera permasa. Nje vajze qe ecen me fustan te zi mbi lekuren e bardhe, me floket e saj dikur bjonde, tashme ne kerkim te ngjyres natyrale. Duket shtatzene. Takon mamane. Te njejtat floke. I njejti trup i zmadhuar permasash nga koha qe ushqen duke te ngrene.
Nje tjeter grua duke u capitur nxitueshem per te mos ndeshur me ate furtunal qe po afron. Teper e shendoshe, ngjyre natyrale cokollate e zeze, me fryrjen tipike te rraces se saj, aseksualisht kendshem per tu pikturuar, sikur.
Ajri ndjehet tej mase i ngarkuar. Nje pallat ne ndertim me zhurmat e tij rrrekeshkitese si nje fashete metali qe te shtrengohet renkueshem rreth kokes.
pupla, qese, letra, zera, fluturojne e ajri i mban peshe.
bresheri filloi.
marr te shkruaj shtrire kete qe po shkruaj, por fitoi nje gjume...
...
dal nga hyrja e eci neper shi. Kemisha e lagur nga piklat e ngrohta, kepucet qe pllaqurisen e kembet qe lagen bukur nen shiun e gushtit.
Njeri ne rruge qe shkel gazin me makinen e tij me 200 mije km/h drejt sdihet se ku, drejt P. te mamase se tij. Rruget e permbytura. Njerezit me nje kerrusje lageshtire te habitur.
Aroma magjike e tokes nen shi, aroma e pemeve, gjethet kane mbushur rruget nga furia e bresherit si te ishte vjeshte.
Pemet shfaqin aromen e tyre te vertete, ate sekreten fare, esencen e tyre magjike, vetem pas shiut. Vajza qe ecin. Vajza qe kthehen nga plazhi te lagura qull. Vajza me pantallona te shkurtra, te tera njesoj, i njejti format sipas modes se kesaj vere, kofshet duken ndryshe pas shiut. pa efektin lebyres te diellit, vapes, duken pa shkelqim, mishi i perditshem, aq natyrale e te verteta e te thjeshta si vete dheu.
Ajri, ky ajri kaq i paster, i lire, mbush mushkerite plot si tullumbace gati per tu ngritur ne ajer.
Aristoteli e Camus, c dyshe letrare e tmerrshme e pakuptimte! Go Dafina Zeqiri! ...Mos e Nal, e boj diten nate, po du me shku higher and higher again!...  Higher ne Ajer! Duffy rocks.
Letersia eshte e merzitshme. Ritmi, rrahja, the beat is great! Dua te behem DJ. Lart, ne ajer... ajer... ajer...

No comments: